Kinderen leren democratisch proces spelenderwijs

23-10-25

Leerlingen van basisschool Op de 10 Bunder in Wijlre waren donderdagmorgen te gast in de raadszaal van de gemeente Gulpen-Wittem.

Kinderen uit groep 7 en 8 van de basisscholen in de gemeente doen namelijk de komende periode mee aan het Democracity-spel. Tijdens dit spel kruipen de kinderen in de rol van gemeenteraadsleden. Ze vormen partijen, maken plannen voor hun eigen fictieve stad en gaan in debat om keuzes te maken. Van sportvelden tot verkeersveiligheid: de kinderen bepalen samen hoe hun Democracity eruitziet.

Democratie
Burgemeester Nicole Ramaekers-Rutjens benadrukt het belang van dit initiatief: “Wij vinden het belangrijk dat kinderen al vroeg kennismaken met hoe onze democratie werkt. Democratie is geen vanzelfsprekendheid: je moet leren hoe het werkt, ervaren wat het betekent en ontdekken welke rol je zelf kunt spelen. Dat doen de leerlingen spelenderwijs, en dat maakt Democracity zo krachtig.”

Verbinding
Het project maakt bovendien zichtbaar wat de gemeente doet en welke afwegingen daarbij horen. “Vaak zie je alleen de uitkomst: een weg, een speeltuin of een vergunning. Maar daarachter gaat een proces van keuzes en waarden schuil. Met dit spel maken we dat concreet en begrijpelijk voor kinderen – onze inwoners van nu én van de toekomst”, aldus de burgemeester.

Toekomst
De gemeente Gulpen-Wittem wil met het initiatief bijdragen aan burgerschapsvorming en maatschappelijke betrokkenheid bij jongeren. “Misschien worden ze later raadslid of wethouder, misschien ook niet. Maar iedereen kan bijdragen aan zijn of haar leefomgeving. Daar willen we met dit spel nu al het zaadje voor planten,” besluit burgemeester Nicole Ramaekers-Rutjens.

Auteur: Erwin Lennarts
Foto: gemeente Gulpen-Wittem