Gemeente Vaals bemoeit zich niet met groen rond Cartopology Instituut

31-10-25

De huidige begroeiing rond het Cartopology Instituut, bij de rotonde van Nieuwe Hertogenweg/Gemmenicherweg in Vaals, leidt niet tot verkeersonveilige situaties. Dat schrijft wethouder Alain Hamaekers in antwoord op vragen van raadslid Jo Winkens (Visie Vaals).

Die vindt ‘de algehele toestand van het terrein een behoorlijke doorn in het oog’. ‘Voor een plek waar jaarlijks duizenden mensen passeren richting Drielandenpunt, ziet het er zeer onverzorgd en zeer slecht onderhouden uit. De begroeiing van het terrein staat metershoog en neemt veel te veel zicht weg van de verkeerssituatie op dit drukke punt binnen onze gemeente. Deze plek is voorwaar geen uithangbord voor de toeristische gemeente die we willen zijn. Welcome to the jungle zou hier beter op zijn plaats zijn’, zo stelde Winkens eerder.

In zijn antwoord stelt wethouder Hamaekers dat het perceel van het Cartopology Instituut een groen karakter heeft, waarbij bewust veel beplanting is aangebracht. Dit sluit volgens hem aan bij de visie van het instituut.
Cartopologie is een discipline die cartografie (het maken van kaarten) combineert met antropologie (de studie van de mens en cultuur) om sociale en culturele ervaringen te vertalen naar kaarten. Deze relatief nieuwe discipline legt vast hoe mensen hun dagelijkse leefruimte beleven, wat een rijkere en complexere representatie van een gebied biedt dan traditionele kaarten.

Op korte termijn zal ter plaatse ook nog gestart worden met de aanleg van een retentievijver, een bekken dat tijdelijk overtollig regenwater opvangt om het lokale watersysteem niet te overbelasten. Daarmee wordt het terrein volgens Hamaekers ‘zowel ecologisch als functioneel versterkt’.

Aangezien het een particulier perceel betreft en de gemeente geen oordeel wil en kan geven over de wijze waarop een particulier zijn tuin inricht en onderhoudt, deelt wethouder Hamaekers de mening van Winkens niet dat er acuut onderhoud nodig is.

Het raadslid vroeg zich ook af of het Cartopology Instituut de benodigde vergunning heeft voor het verstrekken van drank en maaltijden. Dat is volgens de wethouder wel het geval.

Auteur: Erwin Lennarts
foto: 3Heuvelland